.info

województwo
podkarpackie
wieś Królik Polski

NOCLEGI w województwie podkarpackim.  Reklama na rok i na 2 lata - cennik.
Zamówienie reklamy: 
501 153 348, 22 258 33 12   123noclegi@gmail.com  123@123noclegi.info

Królik Polski             
Wieś w gminie Rymanów, powiat krośnieński. Położona 9 km na południe od Rymanowa nad rzeką Tabor, przy drodze wojewódzkiej nr  887  Rymanów - Daliowa. Wieś o bogatej historii sięgającej XIII w., niegdyś własność Zyndrama z Maszkowic. Kościół parafialny z 1754 r. (parafia od połowy XV w.), kapliczki dla upamiętnienia udziału mieszkańców w powstaniach narodowych. Piękne zielone okolice, bliskość Rymanowa.  mapa

Wieś założona w 1389 roku na prawie magdeburskim. Pierwotnie nazywana Johanowa, prawdopodobnie od imienia zasadźcy. W czasach panowania Władysława Jagiełły przeszła na własność biskupa Janusza z Lubienia pod nazwą Królikowa. W XVI wieku na południe od wsi powstała druga osada lokowana na prawie wołoskim, Królik Wołoski.  Od tego czasu, prawdopodobnie dla odróżnienia, wieś nosi nazwę Królik Polski. Aż do zniesienia pańszczyzny w 1848 r. osada wraz z okolicznymi wioskami wchodziła do klucza jaśliskiego tzw. Państwa Biskupów. W swej historii kilkakrotnie niszczona przez przygraniczne najazdy węgierskie, głównie opryszków oraz w 1624 roku przez Tatarów. Przed I wojną światową istniały w Króliku Drużyny Bartoszowe.
W czasie działań I wojny światowej miejscowość dwukrotnie uległa częściowemu zniszczeniu w grudniu 1914 roku i maju 1915 roku, kiedy to w okolicach idące od Jaślisk wojska austrowęgierskie zamknęły drogę odwrotu korpusowi gen. Korniłowa i zmusiły go do złożenia broni.
W czasie II wojny światowej istniała we wsi konspiracja zbrojna Armii Krajowej. W 1943 roku Niemcy dokonali pacyfikacji wsi, rozstrzeliwując kilkudziesięciu mieszkańców. We wrześniu 1944 roku tędy przeszło radzieckie uderzenie na Jaśliska i Lubatową.
Na południe od Królika Polskiego znajdowała się osada łemkowska Królik Wołoski, założona na prawie surowego korzenia ok. 1558 roku. Osada nosiła wpierw nazwę Nowa Królikowa, Królikowska Wola, zmieniona ok. 1673 roku na Królik Wołoski w dialekcie Łemków Krołyk Wołosky. Po II wojnie światowej wieś została wysiedlona w dwóch etapach. Część w latach 1945/46 do ZSRR, a część w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku na ziemie zachodnie. Dziś na gruntach obu wsi gospodaruje Królik Polski.
W Króliku Polskim warto obejrzeć drewniany zabytkowy kościół szalowany gontami z połowy XVIII wieku oraz drewniane chaty kryte strzechą z drugiej połowy XIX wieku. Przed kościołem nad rzeką, zbiorowa mogiła rozstrzelanych w czasie pacyfikacji niemieckiej. Na terenie po Króliku Wołoskim ruiny murowanej cerkwi; z pierwszych lat XIX wieku i cmentarz przycerkiewny, a dalej na południe w tzw. wyżnej części dawnej wsi, na wschód od drogi murowana kaplica.
Wieś położona jest w dolinie rzeki Tabor w odległości 5 km od uzdrowiska (dojazd bezpośredni autobusem PKS). Liczy 770 mieszkańców, ostatnio znacznie się rozbudowuje.
(informacje zaczerpnięto ze stron gminy Rymanów).

 


Agroturystyka " NAD TABOREM"
Patrycja i Piotr Pozner

ul. Bieszczadzka 35, Królik Polski; 38-481 Rymanów Zdrój

tel. 609 619 682 (Patrycja Pozner)

zapraszamy w okresie: czerwiec - sierpień

 

Niewielki domek wśród zieleni i nad brzegiem spokojnej
i płytkiej rzeczki Tabor - zapewni spokojny i bezpieczny wypoczynek
5 - 7 - osobowej rodzinie lub grupie przyjaciół. Domek posiada
dobrze wyposażona kuchnię (lodówka) do samodzielnego przygotowania posiłków, łazienkę z prysznicem, oraz dodatkową łazienkę z osobnym wejściem. Miejsca do spania nie tylko na poddaszu, ale także na parterze, a nawet w ciepłe noce na specjalnej antresoli - tarasie na zewnątrz. Można także rozbić namioty.
Parking na terenie zielonej posesji, miejsce na grill i duży teren do zabaw dla dzieci. Grzyby, ryby i wyprawy w ciekawe okolice Rymanowa uatrakcyjnią pobyt w tym ciekawym miejscu.
Po uzgodnieniu - możliwość przyjazdu z czworonożnym ulubieńcem.

  

 

 

 

 

 

Krempna noclegi, noclegi w Krempnej

Noclegi:  dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie, opolskie podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie, zachodniopomorskie

Internet (reklama, aktualizacje): Marek Lewandowski  tel.  501 153 348   22 258 33 12  
Copyright © 2001-2021 (domena opłacona do 2021 roku)   123@123noclegi.info

Noclegi:  dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie, opolskie podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie, zachodniopomorskie

Internet (reklama, aktualizacje): Marek Lewandowski  tel.  501 153 348   22 258 33 12  
Copyright © 2001-2021 (domena opłacona do 2021 roku)   123@123noclegi.info